Bir Görevimiz Var 2015

Bir Görevimiz Var 2015,

21.yüzyıl dan 14 yaş aldık. 14 yılda inanılmaz değişimleri, gelişmeleri hem mikro hem lokal hem de global anlamda yaşadık, yaşıyoruz. Belki de en çok Teknoloji etkisini hissettik geçen 14 yılda. Hayatımıza hem bireysel hem de kurumsal yeni markalar, kelimeler girdi : Facebook, Linkedin, Twitter, Cloud, Data Center, GPS, WhatsApp, 3G, Big Data, Android, IOS …

Bizler Teknoloji üreten, geliştiren, kullanan, kuran ve işleten kişi ve kurumlar olarak öncü olmak adına çok daha fazla ilgilendik hepsiyle. Arap Baharını başlatan Tunus’lu gencin ilk yaktığı ateşin etkisini bölgede hala hissediyoruz ve o gencin işsiz bir Bilgisayar Mühendisi olduğunu biliyor muydunuz?

X,Y ve Z kuşaklarını da düşündüğümüzde aslında bizlerin bir nevi ara nesil gibi yeni nesil kullanıcılara onların alışkınlıklarına uygun kullanıcı deneyimleri yaratmak zorunda olduğumuzu görüyorum. Bunu yapamayan kişi ve kurumların maalesef çok ciddi yaralar almaya başlayacağı zamanlara geldik. Ben bize daha genel bir deyim ile Teknoloji Nesli demek istiyorum ve Teknoloji Nesli olarak hem yurtiçinde iş birliğinde hem de yurtdışında bayrağımızı taşıyan herkesin yanında olacağımızı burdan belirtmek isteriz.

Bu sektörün yani en yoğun bilim ve tekniğin olduğu Bilişim Sektörümüzün gelişmesi ve teknoloji üreten bir millete devrilmemiz açısından hepimizin ayrıca görevleri var. Hem bireysel hem birlikte hareket edebilme, görevini yapmayan/yapamayan bürokrasiye, siyasete, derneklere, özel firma yöneticilerine yol göstermek ve gerekirse uyarmak. Crowdsource gücümüzü harekete geçirmek. Çünkü bu sadece birkaç kişinin başarısızlık meselesi değil bir memleket meselesi! Magazin toplumundan bilimsel bir topluma geçiş meselesi.

Mustafa KUĞU
Previous Post Next Post